Reprezentant vânzări

Candidatul ideal

Candidatul trebuie să dovedească:
  • bune abilităţi de comunicare şi negociere
  • uşurinţă în exprimarea ideilor, deprinderea de a vorbi în public
  • capacitate de relaţionare interumană
  • corectitudine
  • perseverenţă
  • iniţiativă
  • echilibru emoţional
  • rezistenţă la oboseală
  • aspect fizic îngrijit

Descrierea jobului

Principalele sarcini și responsabilități ale postului sunt:
  • administrarea şi dezvoltarea portofoliului de clienţi din zona alocată
  • prospectarea în permanenţă a pieţei în vederea identificării de noi clienţi şi a creşterii cotei de piaţă a produselor în zona în care activează
  • prezentarea, promovarea şi vânzarea produselor în conformitate cu standardele şi politicile comerciale ale companiei
  • urmărirea realizării planului de vanzări lunar şi anual
  • întocmirea de rapoarte privind situaţia vânzărilor, concurenţa, noile trenduri pe piaţă, potenţialii clienţi
  • stabilirea şi participarea la întâlniri cu clienţii
  • întocmirea documentaţiei premergătoare întâlnirilor
  • redactarea rapoartelor după întâlniri
  • urmărirea încasarii sumelor datorate de către clienţi şi realizarea propunerilor pentru acordarea de eventuale discounturi sau amânări de plată
  • participarea activă la ședințele interne

Beneficii

  • salariu atractiv
  • apartenență la o echipă de profesioniști
  • posibilitate de dezvoltare personală și profesională
  • mașină, telefon, tabletă, laptop

Obligatoriu*